Trifocal Gözlük Camı Nedir?

trifocal gözlük camı nedir

Trifocal gözlük camları, bifokal lenslerin kullanımı esnasında meydan gelen sorunların ortadan kaldırılması için kullanılır. Bu gözlük camları orta görüşü sağlamak amaçlı tasarlanmış lenslerdir. Bifokal gözlükler hem yakın hem uzak görüşü saplamak amaçlı tasarlanan camlardır. Ancak bazen bifokal cam kullanan kişiler yakın görüşte problemler yaşadığını belirtmektedir. Bunun nedeni şudur; bifokal gözlük, orta görüş adı verilen mesafeyi sağlamak için yeterli özelliklere sahip değildir. Bu nedenle orta görüş gereken durumlarda Trifocal lens kullanımı tavsiye edilir. Trifocal lensler sayesinde bifokal lenslerde prizmatik etken bir derce azaltılmıştır. Ancak tabi ki bu durum progressiflerdeki kadar çözüm sağlamamaktadır.

Gözle ince detaylarının görülmesi gereken ve önem arz eden mesleklerde kullanılmaktadır. Trifokal Gözlük Camı lensleri, bifokal lenslere orta görüş mesafesi elenmiş halidir diyebiliriz. Bu sayede orta görüş sağlanmış olur.

Trifokal Gözlük Camlarında Ayarlama Nasıl Yapılır?

Trifokalin tepe kısmı, pupilla aşağı kısmıma yerleşecek biçimde tespit edilir. Kullanacak kişilerin gereksinimine göre orantılı olarak bir miktar yüksek veya alçakta tespit edilebilir. Çerçevenin tüm ayarları, lens çerçevesine tespit yapılmadan önce yapılaması gerekmektedir. Gözlü kullanacak kişi ile eşit göz ayarında durup, Pd cetveli vasıtasıyla pupillanın aşağı kısmından başlanarak çerçevenin en düşük noktası arasındaki mesafeye bakılarak ölçüsü alınır. Montajlama yüksekliği yanılma payı ise 1 milimetredir.  Yatay merkeze alma işlemi ise, uzaktaki pd ye bakılarak bifokallerdeki gibi dikey merkez segmentinin üst kısmından pupillanın aşağı kenarına yerleşecek şekilde yapılmalıdır.

Akıllı Lensler Nedir?

Akıllı lensler, göz içerisine yerleştirilebilen merceklerdir. Aslında her insanın gözünün içerisinde saydam doğal mercek vardır. Zaten bu mercek sayesinde yakın ve uzağı net bir şekilde görebiliyoruz. Ancak yaş ilerledikçe gözümüzün doğal merceğinin matlaşması ve esnekliğini kaybetmesi ile katarakt hastalığı meydana gelir. Bu hastalıktan ötürü buğulu bir camın arkasından bakıyor gibi olabiliriz.

Trifokal Akıllı Lens Nedir?

Trifokal akıllı lensler diğer lenslerden farklı olarak orta görüşte mükemmel bir netlik sağlar. Ek olarak bilgisayar kullanım mesafesi ve televizyon izleme mesafesi gibi bazı mesafelerde de iyi bir görüş sağlamaktadır. Trifokal lensler sayesinde üç odaklı görüş sağlanır. Yani uzak, yakın ve ara mesafede kaliteli görüş sağlanır.

Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?