Miyopi Nedir?

Miyopi çok yaygın bir göz bozukluğudur. Uzağı net görememek olarak tanımlanır. Miyop olan bireyler, uzakta bulunan objeleri net bir şekilde göremezler. Bu bozukluğa neden olan etken, göze gelen ışının retina üzerine tam olarak odaklamamasından kaynaklanır. Miyop olan kişiler yakındaki nesneleri ise net görebilir. Miyopi genellikle okul çağlarında belirtiler vermektedir. Miyopi, göz küresinin çok uzun olduğu ve/veya korneanın çok kavisli olduğu göz ortamlarında meydana çıkar. Bu durum, göze gelen ışınların retina üzerine odaklanması gerekirken retinanın önündeki bir noktaya odaklanması sonucunda ve uzaktaki bir nesneyi görmeye çalışırken bulanık göremeye neden olur. Miyop problemi tedavi edilmediği sürece, öğrenme yetilerinde azalmalar meydana gelebilir. Ek olarak buna benzer komplikasyonlarda oluşabilir. Örneğin miyop olan bireylerin glokoma yakalanma olasılığı daha fazladır.

Miyop Neden Olur?

Miyopa ne sebep olur? sorusun iki farklı özetle cevaplandırabiliriz.

Genetik Faktörler

Aile öyküsü, çocuklarda miyop görülmesine neden olabilen bir faktördür. Yani ebeveynler miyop ise çocuklarda da miyop görülme ihtimali artar.

Sonradan Oluşan Faktörler

Yapılan bazı araştırmalara göre modern yaşam tarzının miyopu tetikleyebileceğini gösteriyor. UV ışınları yüksek olan akıllı telefon, tablet vb. dijital cihazlarla uzun saatler zaman geçirmek, bakmak miyopi gelişimini artırır.

Başlıca Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop belirtilerini sıralamak gerekirse şu şekilde sıralanabilir;

  • Televizyon izlerken, herhangi bir ilan panosunu, trafik işaretini veya sokak tabelasını okumaya çalışırken olduğu gibi uzaktaki nesneleri bulanık görme,
  • Uzaktaki nesneleri daha net görmek için göz kapaklarını kısma veya kısmen kapatma refleksi,
  • Gece araç kullanırken görme zorluğunun eskisinden daha fazla olması,
  • Kitap okurken kitaba daha fazla yaklaşarak bakmak,
  • Gözleri ovalamak, ağrı ve bu etkenlerden dolayı ortaya çıkacak baş ağrısı

Ebeveyniler belki bu belirtileri fark edip doktora gidebilirler. Ancak çocuklarda bu belirtileri algılamak ve anlamak zaman alabilir. Bu nedene çocukların düzenli olarak göz doktoruna görülmesi tavsiye edilir. Aslında sadece çocukların değil ebeveynlerinde düzenli olarak göz doktoruna görünmesi gerekmektedir.

Miyop Teşhisi Nasıl Konur?

Göz doktoru, belli ve kapsamlı bir muayene sonrasında miyopi teşhis eder. Daha sonra görme testi yapar. Göz doktoru bu soruna neden olan faktörleri öğrenmek için bazı teknolojik cihazlara başvurur. Bunlar Retinoskop ve Foropter gibi retinayı ve kırılma kusurunun miktarını ölçen cihazlardır.

Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?