Kontakt Lens Nedir? Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt Lens Nedir?

Bazı görme bozukluklarına sahip bireyler gözlük ve cerrahi operasyonlarının yanında kontakt lens kullanabilirler. Mercekten üretilen kontakt lensler gözdeki kırma kusurunu ortadan kaldırarak net bir görüş sağlar. Şeffaf ve renkli olmak üzere farklı çeşitlerde bulunan kontakt lensler, göz muayenesi sonrasında analiz edilen derece ve görme kusuruna göre seçilir.

Kontakt Lens Nedir?

 

Kontakt Lens korneaya takılarak göz bebeğini tamamen kaplayan ve gözlüğe alternatif bir tedavi olarak kullanılan merceklerdir. Bu lensler göz rengi değiştirme, kırma kusurlarının iyileştirilmesi veya kornea hastalıklarında prostetik olarak tercih edilir.

Kontakt lensler bir çeşit protezdir. Bir çeşit protez olan kontakt lensler arka ve ön yüzeyden oluşmaktadır. Ek olarak bu yüzeyler elensin türüne göre farklı eğim ve çap uzunluğu seçenekleri eklenebilir. Lensin kornea ile temas etmesi gereken nokta arka yüzeyidir. Ön yüzey ise kornea ile temas etmez. Lensin ön yüzeyi kırma kusurlarını iyileştiren ve ışığın düzgün bir şekilde kırılmasını sağlayan eğime sahiptir.

Kontakt lensler bazen gözde batma hisleri oluşturabilir. Bu nedenle gözde batma hissinin olmaması ve daha rahat kullanılması için ön ve arka yüzey eğimleri denk olmalıdır. Bu konuda önemli olan nokta arka yüzeyin yarıçapıdır. Yarıçap olarak bilinen arka yüzeyin temel eğrisi kornea ile uyumlu olması oldukça önem arz etmektedir. Kontakt lensin göz ile uyumunu gösteren çap değeri, dış kenarlar arasındaki ölçülerdir. Genelleme yapmak gerekirse sert kontakt lenslerin ortalama çapı 7.5-8.5 mm arasında bir değerken, yumuşak kontakt lenslerin ortalama çapıysa 13.5-15 mm arasında olmaktadır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

 

Aslında kontakt lensler; yumuşak, yarı-sert ve sert gibi pek çok farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Ancak günümüzde ise yumuşak, sert ve renkli lensler en çok kullanılan ve merak konusu olan lens çeşitleridir.

Yumuşak Lensler

Yumuşak kontakt lensler oldukça ince bir yapıdadır. Hidrojel lens olarak da bilinen bu lensler su tutma özelliğine sahiptir. Yumuşak lensler korneayı tamamen kaplayan ve miyopi, hipermetropi, astigmatizm, presbiyopi tanısı konmuş tüm kişiler tarafından kullanılabilir.

Sert Lensler

Sert kontakt lensler göze kolaylıkla ve yüksek seviyede oksijen aktarılmasını sağlar. Gaz geçirebilme özelliğine sahip bu lensler okudukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu lens çeşidi genellikle astigmatı bulunan kişiler tarafından tercih edilir.

Renkli Lensler

Renkli lensler genellikle dış görünüş, kozmetik olarak kullanılır. Göz rengini geçici olarak değiştirmek isteyen bireyler farklı renklerde ve derecesiz olarak yumuşak kontakt lensler tercih edebilirler.

Sohbeti Başlat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?